Vi har härmed den stora glädjen att presentera vår nye krögare på S:t Arild Golfklubb. Det blir Micke Karlsson med familj som inför 2025 kommer att driva S:t Arild Golfkrog. Efter 25 år i bankvärlden varav sista 15 åren i olika ledarroller har Micke sadlat om till konsult och krögare.
– Det är en dröm som går i uppfyllelse med att etablera en verksamhet/restaurang tillsammans med mina döttrar. Med ett delvis nytt koncept kommer vi försöka skapa den självklara mötesplatsen på S:t Arild Golfklubb där alla är välkomna!
Vi kommer att lägga stort fokus på att få klubbens alla medlemmar, gäster och personal att trivas hos oss. Målsättningen är även att skapa en trivsam mötesplats för företagskonferenser, event och fester när det inte påverkar golfklubbens ordinarie verksamhet, säger Micke.
Micke är även franchisetagare och ägare i en av restaurangerna inom sportbarskedjan ALLSTAR och kommer ta med sig lite tankar och idéer från den verksamheten. Micke har ett starkt och brett nätverk med olika företag, privatpersoner och leverantörer där samarbeten kommer att göras som kommer att gynna både golfkrogen och golfklubben.
– Sporten och speciellt golfen har en självklar plats i mitt liv och lite längre fram kommer jag se till att man kan se både golf och annan sport i restaurangen men viktigast i starten är att erbjuda bra mat och dryck tillsammans med en engagerad och bra service både i restaurangen, på uteserveringen och ute på banan.
Vi kommer erbjuda en varierad meny både för mat och dryck som vi informerar om i samband med öppningen. Jag kommer anställa en kock och driftansvarig för köket och vill att hen ska vara med i beslutet om vårt helhetserbjudande. Vi kommer även se till att utveckla ett tillgängligt och bra utbud för både morgon- och kvällsgolfarna.
Jag tillsammans med mina döttrar kommer nu påbörja arbetet med att inreda och bygga om lite både i restaurangen och i konferenslokalen. Vi ser fram emot att kunna visa upp något nytt när vi öppnar i februari/mars 2025.
Jag vill även passa på att tacka golfklubben med ordförande Peter K Andersson och VD / Sportchef Peter Larsson i spetsen för riktigt bra diskussioner för att hitta bästa möjliga förutsättningar för ett fint samarbete tillsammans, säger Micke.
Mer information kring verksamheten och alla nyheter kommer löpande att presenteras på klubbens hemsida och våra sociala medier.
Vi hälsar Micke med familj varmt välkomna till S:t Arild Golfklubb och önskar dem stort lycka till!
Vill du redan nu komma i kontakt med Micke så går det utmärkt att slå honom en signal på 042-505 07.
Med vänlig hälsning,
Peter Larsson
VD / Sportchef S:t Arild Golfklubb
peter.larsson@starild.se