Den 19 oktober slutfördes årets ”Söndagsgolf” på S:t Arild GK. På grund av frost sköts starten upp med två timmar, vilket renderade i ett antal frånfall av anmälda. Trots detta var det sju spelare som fullföljde omgången.
Vinnare denna dag blev Christian Carlsson på första nio och vår ordförande Peter Andersson på sista nio och totalt. Stort grattis till dessa.
Sammanfattning av säsongen 2025
Det har spelats 15 omgångar under året. Dock försvann den 14/9 på grund av ett häftigt åskväder. Totalt genomfördes 208 ronder vilket innebar ett genomsnitt av 14 spelare per omgång. Det är en ökning med 3 spelare per omgång jämfört med 2024. Som mest var det 21 spelare och minst i sista omgången med 7 spelare. Lägsta score under året var 65 slag netto och högsta 100 slag.
Söndagsgolfen spelas i tre delar, lägsta nettoscore på hål 1–9, lägsta nettoscore på hål 10–18 samt lägsta nettoscore för hål 1–18. Mest framgångsrik var Barbro Hosch med 7 delsegrar, av vilka 4 var totalsegrar, följd av Jens Gleisner och Lena Axelsson Boo med 6 delsegrar var.
Under året har vi haft två extratävlingar. En netto eclectic och en birdieliga.
I den förstnämnda vann Angelica Åkesson på 49 slag netto före K-H Boo, Jakob och Solveig Bjerkefeldt på 51 slag netto.
Flest Birdies, under året, gjorde Christian Carlsson med 7 stycken tätt följd av Johan Gustavsson och Peter Andersson med 5 gjorda birdies.
Sammanlagt slogs 46 birdies under årets Söndagsgolf, vilket bevisar att det inte är helt lätt att sänka puttar varje gång. Dock skall nämnas att det endast vid två tillfällen saknades birdies. Snittet blev 3 birdies per omgång. Som mest slogs 7 birdies vid en omgång.
För dessa extratävlingar utdelades en vinnarplakett till Christian igår. Angelica som var tvungen att avstå sista tävlingen och får sin plakett vid ett senare tillfälle.
Historik Söndaggolfen
Detta år är det åttonde som Söndagsgolfen har genomförts. Efter Pandemiåret 2020 så är årets deltagande det högsta genomsnittliga. Totalt har det under dessa år 122 spelomgångar med ett genomsnittligt deltagande av 15 spelare genomförts.
Med vänlig hälsning
Kalle Boo, Medlemskommittén
